המדריך לבחירת המתווך הנכון עבורך

 מדוע עדיף להיעזר במתווך שימצא לנו דירה או קונה ויחסוך מאיתנו כאבי ראש וזמן שאין לנו? יש מתווכים רבים בשטח, אז איך יודעים במי לבחור, מה צריך לבדוק לפני קבלת ההחלטות ועל מה בדיוק אנחנו משלמים עמלה?

 

רכישת דירה או בית היא אחד הצעדים המשמעותיים ביותר בחיינו, ומטבעו מלווה בחששות ובשאלות רבות. פניה למתווך מבטיחה יעילות, חסכון בזמן יקר, מניעת טרטור מיותר, ובגדול - ״ראש שקט״. 

בנוסף, שוכרים, משכירים, מוכרים וקונים פונים למתווך כדי להיחשף למאגר דירות רחב ומגוון וכדי להרגיש בטוחים בידיו של איש מקצוע.

בחיפושינו אחר נכס, ברור שתמיד ניתן לחפש בעיתונים או באינטרנט. עם זאת, המודעות בכלי התקשורת לא תמיד משקפות את המציאות ולפעמים אפילו מעוותות, מטעות וגוזלות מאתנו זמן יקר. פנייה למתווך יכולה להפוך את החוויה לקלה, מהירה וברורה יותר.

הידע והנסיון של מתווך בקניה, מכירה והשכרה של נכסים יכול לתרום רבות לעסקה, למנוע טעויות ולענות על שאלות שבאופן עצמאי קשה למצוא את התשובות להן. 

מדינת ישראל ואזור המרכז בפרט, שופעים סוכנויות תיווך המפרסמות את עצמן בעיתונים ובאתרי האינטרנט, בשלטי חוצות, במגנטים על הדלתות ובפליירים בתיבות הדואר. לכן, לפני שבוחרים מתווך שיוביל אותנו אל היעד הנכסף, צריך לבדוק מספר פרטים בסיסיים וחשובים. אם יש לכם מכרים עם המלצות טובות על סוכני ומתווכי נדל"ן, כדאי להקשיב להם. מנסיוננו, אין חכם כבעל נסיון. 

לסיכום, בדומה למקצועות אחרים, יש לתור בקפידה אחר מתווך מקצועי ובעל מוניטין, שיפעל במקצועיות ובהגינות על מנת להבטיח "ראש שקט" ובטחון באחת ההחלטות החשובות בחיינו. 

מחקר מקדים
בתור קונים או שוכרים פוטנציאליים, עליכם לדעת בדיוק מהם הצרכים והרצונות שלכם. מה התקציב שלכם, כמה חדרים אתם צריכים, איזה מיקום מועדף עליכם, אילו תוספות נלוות חיוניות עבורכם, כמו למשל מעלית, חניה ועוד.

מתווך או מתחזה?
הפרט הראשון והאלמנטרי הוא לבדוק האם מדובר במתווך מורשה - כזה שהוכשר על ידי משרד המשפטים - ולא במתחזה או במישהו שלא היה מספיק רציני ולא חידש את רשיון התיווך שלו. מדובר בבדיקה מאוד פשוטה. כל מה שנדרש מכם הוא להיכנס לאתר www.justice.gov.il - שם תמצאו רשימה מעודכנת של כל המתווכים המורשים.

 

שירותי ועמלת תיווך
השלב הבא הוא חתימה על טופס הזמנת שירותי תיווך במקרקעין, שהוא הליך מחייב על פי חוק.

אם מדובר ברכישת נכס, אחוז העמלה הוא 2%, ואם מדובר בשכירות, דמי התיווך הם בשווי חודש שכירות - הכל בתוספת מע"מ. 

בלעדיות כדרך האולטימטיבית

בלעדיות היא כלי מהותי המאפשר למתווך לבצע את עבודתו בצורה הטובה ביותר.

כלי זה מאפשר למתווך להשקיע את זמנו, מרצו, כישוריו וכספו על מנת להבטיח חשיפה מקסימלית לנכס.

כל זאת, בתוספת מוניטין שנצבר לאורך השנים, ניסיון ומאגר לקוחות נרחב תורם לשיווקו בצורה האולטימטיבית ולהשגת המחיר הטוב ביותר.  

הבלעדיות מהווה שכר טרחה על עבודת המתווך ומאפשרת לו לשתף מתווכים נוספים בעבודה על הנכס, ללא חשש לחוסר תגמול מצד המוכר.

תקופת הבלעדיות המומלצת היא חצי שנה, על מנת לאפשר למתווך למצות את פעולות השיווק הנדרשות.

תפקיד המתווך

המתווך מפגיש בין רצונות הצדדים בעסקה ע"י שימוש במידע שברשותו, בניסיונו ובמיומנויות ניהול המו"מ והגישור שבידיו, ומקנה ללקוחותיו חסכון בזמן, יעילות, קבלת מידע וליווי מקצועי עד להשלמת העסקה. 

אחריות הלקוח

ללקוח יש התחייבות מקצועית כלפי המתווך בדיוק כמו שיש למתווך כלפי הלקוח. בעל הנכס חייב לספק למתווך את כל הנתונים שיש ברשותו על הנכס לרבות כל חסרונותיו והבעיות הקיימות בו. בעיות שמתגלות בשלבים מאוחרים של העסקה עשויות לחבל בה ובעסקאות עתידיות בנכס.

כדאי לזכור שהמתווך לא מקבל תשלום על העסקה עד שהיא נסגרת. לעיתים הוא עובד שבועות וחודשים רבים על עסקה בטרם מקבל תשלום.

לא כל אחד יכול להיות מתווך. העבודה דורשת סבלנות ואורך רוח יוצאי דופן הן בגלל אופיה, והן בגלל השרות המיוחד שניתן ללקוחות רבים ומגוונים במסגרת התפקיד.